FAQ

Takie pytanie zadałem Prezesowi dużej firmy farmaceutycznej w której przeprowadziłem projekt restrukturyzacji w fabryce leków. Rozmawialiśmy już po projekcie, obaj zadowoleni w efektów.

Oto co odpowiedział:

"Oczekuję:
 • Szybkiej i precyzyjnej diagnozy problemu.
 • Wskazanie przyczyn zródłowych problemu.
 • Opracowania i wdrożenia restrukturyzacji procesów, struktur, praktyk dla neutralizacji przyczyn problemu
 • Rozwiązania problemu"


Porównanie kosztów Interim managarea lub Pracownika na umowę o prace
 
INTERIM MANAGEMENT ZATRUDNIENIE MENEDŻERA NA ETACIE
KOSZTY ZATRUDNIENIA I PODATKI
Wszystkie po stronie menedżera Wszystkie po stronie pracodawcy
KOSZTY UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH
100% po stronie menedżera 100% po stronie pracodawcy
 GWARANCJA OSIĄGNIĘCIA CELU 
 Poprzez wynagrodzenie  Brak gwarancji
GWARANCJA JAKOŚCI PRACY
Poprzez osiągnięcie celu Brak gwarancji
MOśLIWOŚĆ ZMIANY MENEDŻERA
Według uzgodnień obu stron Brak gwarancji

Zródło: www.stowarzyszenieim.org

Zaletą w zatrudnieniu menedżera czasowego jest przede wszystkim motywacja do przeprowadzenia restrukturyzacji. Zmiana rzadko jest przyjmowana z entuzjazmem wewnątrz firmy.

Duże znaczenie ma doświadczenie Interim menedżera we wdrażaniu podobnych restrukturyzacji w innych firmach. Takie połączenie wiedzy z metodologii z praktyczną umiejetnością wdrażania szczegółów operacyjnych również stanowi przewagę w zatrudnieniu menedżera czasowego.

Często zadanie restrukturyzacji jest jednorazowym projektem. Dlatego przewagę nad czasochłonnym budowaniem umiejetności wewnątrz firmy jest pozyskanie usług menedżera czasowego. W ten sposób firma może szybciej skorzystać z korzyści ekonomicznych związanych z restrukturyzacją.

Tak więc motywacja do przeprowadzenia zmiany, czas, doświadczenie, wiedza to elementy które warto rozważyć w firmie przy wyborze drogi restrukturyzacji. To czynniki które w przypadku zatrudnienia menedżera czasowego gwarantują powodzenie projektu.
Interim Management to rozwiązanie od lat stosowane na świecie.

W Wielkiej Brytanii niemal co czwarty menedżer pracuje w systemie przejściowym, zaś na innych rynkach wysokorozwiniętych średnio co piąty.

Według badań przeprowadzonych przez Purcon (firma należąca do grupy Oxinia) liczba zatrudnianych w Europie Interim Managerów podwoiła się w ciągu ostatnich czterech lat. I tak we wspominanej już Wielkiej Brytanii 80% przodujących firm zatrudnia tego typu fachowców, natomiast w Niemczech rynek zarządzania czasowego rośnie 30% w skali roku i w 2003 roku był wart około 80 mln euro.

Po drugiej stronie oceanu prognozy są zgodne z europejskimi, czego przykładem może być fakt, iż w samej Dolinie Krzemowej liczba managerów zatrudnionych na stałe wynosi tylko ok. 40%.

Zródło: Stowarzyszenie Interim Managerów
Sytuacje, w których warto podjąć współpracę z Interim Managerem

 • Restrukturyzacja przedsiębiorstwa;
 • Potrzeba nowej perspektywy rozwoju firmy. Określenie jej obecnego miejsca i dróg rozwoju. Opracowanie planu konkretnych zadań do realizacji rozwoju.
 • Sytuacje kryzysowe;
 • Przygotowanie do zmiany struktury własności firmy;
 • Zbudowanie i wdrożenie nowych struktur niezbędnych do realizacji nowych zadań. Integracja nowych struktur z resztą firmy;
 • Wsparcie konkretnego menedżerawewnątrz firmy fachową wiedzą i doświadczeniem;
 • Potrzeba zbudowania profesjonalnego zespołu do pracy nad projektem;
 • Konieczność zastąpienia nieobecnego menedżera;
 • Ekspansja na nowe rynki.

Zródło: www.stowarzyszenieim.org